Wydarzenia 24 Apr 2021 | Redaktor
Stolica Apostolska podała datę beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

fot. Sługa Boży. Ks. Stefan Kardynał Wyszyński. Źródło Radio PiK

Jak podała Stolica Apostolska, papież Franciszek zdecydował, o terminie beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wraz z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia, obędzie się także beatyfikacja siostry Róży Czackiej Uroczystość odbędzie się 12 września 2021 o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Uroczystości w imieniu papieża Franciszka przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Papież Franciszek zdecydował, o terminie beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
wraz z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia, obędzie sie także beatyfikacjia siostry Róży Czackiej.

 

Foto 1. Kardynał Stefan Wyszyński.
Autorstwa Janusz Trocha

Stefan Wyszyński – to polski duchowny kościoła rzymskokatolickiego, biskup diecezji lubelski
w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski
w latach 1948–1981,

Kardynał Stefan Wyszyński zwany „Prymasem Tysiąclecia”, mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, doktor prawa kanonicznego, kaznodzieja, publicysta, kapelan duszpasterstwa Wojska Polskieg.
Był twórcą akcji duszpasterskich:
Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego czy Wielkiej Nowenny Tysiąclecia,

Stefan Kardynał Wyszyński był inwigilowany przez służby bezpieczeństwa Polski Ludowej i więziony przez władze komunistyczne PRL. Przebywał w areszcie przez 3 lata. Uwięziony został 25 września 1953 r. Uwolnienie nastąpiło 28 października 1956 r. W tym czasie Prymas przebywał kolejno w Rywałdzie, Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego, Prudniku na Śląsku Opolskim i Komańczy w Bieszczadach.

Zmarł 28 maja 1981. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego. Spoczywa w sarkofagu w kaplicy prymasowskiej w Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela  w Warszawie, nad sarkofagiem znajduje się płyta ilustrująca historię życia prymasa – od seminarium, przez pracę duchownego, walkę w oddziałach powstańczych aż do spotkania z Karolem Wojtyłą podczas jego ingresu papieskiego. 

Krótki Testament: 

Kościołowi w Polsce służyłem według najlepszego mojego zrozumienia jego sytuacji i potrzeb. Chciałem obronić Kościół przed zaprogramowaną ateizacją..., przed nienawiścią społeczną..., przed rozwiązłością... Uważam sobie za łaskę, że mogłem z pomocą Episkopatu Polski przygotować Naród przez Wielką Nowennę, Śluby Jasnogórskie, Akt Oddania Narodu Bogurodzicy w macierzyńską niewolę miłości i społeczną krucjatę miłości – na nowe millenium. Gorąco pragnę, by Naród polski pozostał wierny tym zobowiązaniom.

 


Foto 3. Podpis kard. Stefana Wyszyńskiego

 

 

 Stefan Kardynał Wyszyński nazywany jest przez wielu "Niekoronowanym Królem Polski"

O Prymasie Tysiaclecia, jego charyźmie, odwadze i wielkiej wierze, zawierzeniu Polski Matce Bożej Maryi wiemy wiele.  Niemal pewnym jest, gdyby nie było Prymasa Wyszyńskiego, nie było by Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i niemożliwym byłaby Polska bezkrwawa rewolucja
i być może nie byłoby polskiego papieża św. Jana Pawła II.

 

Kilka słów o Służebnicy Bożej siostrze Róży Czackiej

Róża Maria Czacka herbu Świnka urodziła się  22 października 1876 w Białej Cerkwi, zm. 15 maja 1961 w Laskach (ośrodek dla ociemniałych ) – założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi (1911) oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (1918). Polska zakonnica, opiekunka niewidomych, Czcigodna Służebnica Boża Kościoła katolickiego.

Foto 2. Matka Elżbieta Róża Czacka.
Sługa Boża. Autorstwa Nieznany - 

Róża była córką Feliksa Czackiego i Zofii z Ledóchowskich,
prawnuczką Tadeusza Czackiego (założyciela Liceum Krzemienieckiego) oraz bratanicą kardynała Włodzimierza Czackiego. Kiedy miała 22 lata zupełnie straciła wzrok. 

Swoją ślepotę potraktowała jako wezwanie
i charyzmat do zajęcia się innymi jak ona niewidomymi. 

Wyjechała na Zachód Europy, aby poznać tam nowoczesne metody pracy z niewidomymi. W roku 1910 otworzyła swój pierwszy dom dla grupki niewidomych dziewcząt w Warszawie, a rok później władze zarejestrowały Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Dziś główny ośrodek założonego przez nią Towarzystwa znajduje się w Laskach koło Warszawy, na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej.

Siostra Róża Czacka pracowała nad dostosowaniem alfabetu Braille’a do polskiego systemu fonetycznego. Wyniki jej pracy zostały zatwierdzone w 1934 roku przez ówczesne Ministerstwo Oświecenia Publicznego do użytku we wszystkich polskich szkołach dla niewidomych.

Siostra Róża Czacka w 1918 roku utworzyła nowe zgromadzenie zakonne: Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Była jedną z prekursorek katolicyzmu otwartego na inteligencję. Laski i kościół św. Marcina, przy którym znajduje się klasztor sióstr Służebnic Krzyża, stały się wkrótce jednym z ważniejszych ośrodków skupiajacych inteligencję Warszawskiego Kościoła. Środowisko inteligenckie skupione wokół "Lasek" pod wieloma względami podobne, do krakowskiego środowiska skupionego wokół „Tygodnika Powszechnego”.

Podczas działań wojennych Róża Czacka została ciężko ranna podczas bombardowań Warszawy
w kampanii wrześniowej. Później, w roku 1944, to ona zadecydowała o „przystąpieniu” zgromadzenia do powstania warszawskiego. Zorganizowano wtedy w Laskach szpitale polowe dla rannych Powstańców Warszawskich, tam też w Laskach przechowywano i dostarczano prowiant i broń,
oraz przekazywano informacje dla powstańców.

Wskutek pogarszającego się stanu zdrowia, w 1950 roku, przekazała kierownictwo swojej placówki swojej następczyni, siostrze Benedykcie. Siostra Róża Czacka zmarła w opinii świętości, pochowana została w swoich ukochanych Laskach. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył nie kto inny jak kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski.

To właśnie z inicjatywy Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, przekonanych o świątobliwości jej życia, w Kościele poczyniono starania w celu wyniesienia jej na ołtarze. W odpowiedzi na tę inicjatywę w grudniu 1987 kard. Józef Glemp Prymas Polski rozpoczął jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym, a już 8 lutego 1988 Stolica Apostolska wydała zgodę na
tzw. Nihil obstat na rozpoczęcie tego procesu w Kościele Powszechnym. Odtąd przysługiwał Siostrze Róży Czackiej tytuł Służebnicy Bożej.

Po zakończeniu części diecezjalnej, akta procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej zostały przekazane Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, która  po zapoznaniu się z tą dokumentacją wydała dekret o jego ważności dnia 3 kwietnia 1998. Na postulatora generalnego procesu powołano ks. Sławomira Odera. W roku 2011 złożono tzw. Positio wymagane w dalszej procedurze beatyfikacyjnej, a po 6 latach za zgodą papieża Franciszka promulgowano dekret o heroiczności jej życia i cnót co ogłoszono 9 października 2017 roku. Od tej pory przysługuje
jej tytuł Czcigodnej Służebnicy Bożej. Dnia 27 października 2020 papież Franciszek uznał cud
za jej wstawiennictwem co otworzyło drogę do jej ostatecznej beatyfikacji.

23 kwietnia 2021 kard. Kazimierz Nycz poinformował, że beatyfikacja Siostry Róży Czackiej odbędzie się 12 września 2021 na pl. Piłsudskiego w Warszawie wraz z beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, a przewodniczyć jej będzie kard. Marcello Semeraro.

 

Red.

 

Źródła foto :

Foto 1. Kardynał Stefan Wyszyński. Autorstwa Janusz Trocha -
(1981-06-05). Tygodnik Solidarność 1.httpdominusvobis.blogspot.com200903cardeais-criados-por-
pio-xii-consitorio_12.html, Domenapubliczna, httpscommons.wikimedia.org

Foto 2. Matka Elżbieta Róża Czacka. Sługa Boża. Autorstwa Nieznany - Fotografia z Archiwum Zgromadzenia FSK - skan mój, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=12492082

Foto 3. Podpis kard. Stefana WyszyńskiegoAutorstwa Manitarski - Praca własna,
CC BY-SA 4.0,htts://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=96279307

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor